;

Laboratorium chemiczne zamknięte w metalowej puszcze, czyli co powinniśmy wiedzieć o napojach energetycznych

W Polsce napoje energetyzujące cieszą się coraz większą popularnością,           o czym świadczy fakt, że na naszym rynku dostępnych jest aż 50 różnych rodzajów. Producenci napojów energetyzujących kierują reklamę swoich wyrobów do coraz młodszych konsumentów, żeby uzależnić ich od energetyków i zdobyć ich zaufanie na długie lata.

Młodzież często sięga po energetyki, aby poprawić wydolność fizyczną (prawdopodobnie myląc je z napojami izotonicznymi, które faktycznie uzupełniają straty po zwiększonym wysiłku fizycznym). Dużym problemem stało się również łączenie ich z alkoholem, aby zmniejszyć odczucie typowych objawów po jego spożyciu. W ten sposób młodzi ludzie mogą wypić większe ilości alkoholu niż zazwyczaj. Idzie za tym zwiększona brawura i stwarzanie niebezpiecznych sytuacji. Coraz modniejsze stało się również leczenie skutków nadmiernego picia alkoholu energetykami. Jednym słowem napoje energetyzujące stały się magicznym środkiem rozwiązującym wiele problemów w świecie, który coraz więcej od nas wymaga.

1. Co takiego jest w puszce energetyku? Co daje nam dodatkową porcję koncentracji, wydajności?

• Cukier – zazwyczaj glukoza lub sacharoza w ilości ok. 7 łyżeczek na puszkę o objętości 250 ml. Stanowi główne źródło energii, odbudowuje zapasy glikogenu w mięśniach i pozwala na wydłużenie wysiłku.
  • Inozytol – działa uspokajająco, poprawia sprawność umysłową. Jednak pity w nadmiarze może pogorszyć wchłanianie wapnia, ponieważ substancja ta podwyższa poziom fosforu w organizmie, a to z kolei prowadzi do łamliwości kości.
  • Tauryna – reguluje pracę serca, pobudza pracę mięśni. Nadmierne jej spożywanie prowadzi do ogólnego osłabienia organizmu i depresji.
  • Kofeina – pobudza układ nerwowy. Nadmierne spożywanie wywołuje nerwowość, nadpobudliwość, bóle brzucha, nudności, nadciśnienie, zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej, drętwienia kończyn.
  • Guarana – zawiera do 6% kofeiny. Sprawia, że kofeina w napojach jest wolniej wchłaniana, przez co wydłuża się czas działania pobudzającego.
  • Witaminy (głównie witaminy z grupy B i witamina C) oraz składniki mineralne (magnez) – nie możemy jednak pokryć swojego dobowego zapotrzebowania na witaminy poprzez picie tego typu napojów, gdyż ich wchłanialność z takiego źródła jest zdecydowanie mniejsza niż                       z produktów spożywczych.

2. Dla kogo wynaleziono napoje energetyzujące?

Na pewno nie dla każdego z nas, a już na pewno nie dla dzieci. Są one adresowane do dorosłych wykonujących krótkotrwały wysiłek fizyczny                        i psychiczny, będący ponad ich siły. Mają na celu zwiększyć wydolność organizmu, poprawić koncentrację i przeciwdziałać zmęczeniu. Ale będzie to działanie krótkotrwałe. Przypływ energii na 15-30 minut to wszystko, czego możemy oczekiwać.

3. Zagrożenia płynące ze spożywania napojów energetyzujących:

• zwiększają ryzyko zawału (poprzez prowadzenie do arytmii serca) oraz udaru,
  • podwyższają ciśnienie krwi, w przypadkach skrajnych, przy długotrwałym nadużywaniu, nawet zdrowa osoba może nabawić się nadciśnienia,
  • nadmierne spożycie może doprowadzić do agresywnego zachowania oraz nadpobudliwości psychoruchowej,
  • mogą uzależnić,
  • mogą bezpośrednio przyczyniać się do powstawania nadwagi, otyłości, czy też próchnicy zębów – ze względu na dużą zawartość cukru.

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że kawa nie powinna być spożywana przez dzieci i jej im nie podaje – tak samo powinno być z napojami energetyzującymi. Pamiętajmy, żeby nie podawać ich dzieciom. W wielu krajach Unii Europejskiej napoje te sprzedawane były jeszcze do niedawna tylko w aptekach z zastrzeżeniem, że nie wolno podawać ich dzieciom poniżej 12 roku życia. W USA w kilku stanach politycy zaproponowali zmianę prawa, tak aby sprzedaż napojów energetyzujących była przeznaczona tylko i wyłącznie dla osób powyżej 21 roku życia. Kilka prowincji Kanady już planuje wprowadzenie zakazu sprzedaży niektórych napojów energetyzujących lub co najmniej umieszczenie na nich stosownych ostrzeżeń. Naukowcy z Uniwersytetu Miami, uważają, że napoje energetyzujące powinny podlegać równie rygorystycznym regulacjom, co alkohol, wyroby tytoniowe i leki na receptę.

47-300 Krapkowice | ul. Szkolna 3 | tel. 77 44 60 395
Statystyka odwiedzin: Dziś: 631, W tym miesiącu: 5613, Wszystkich: 777282