Wehikułem czasu do przeszłości…

W środę 28 listopada, w przededniu rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego, nauczyciele i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Krapkowicach, pod kierownictwem Pani Sylwii Tupko, przygotowali wystawę pt. „Droga do Wolności”. Zwiedzający, przemierzając kolejne ścieżki ekspozycji, mogli przybliżyć sobie historyczne wydarzenia z przeszłości Polski, kiedy to nasi przodkowie rozpoczynali walkę o wolność kraju.

I tak zaczynając od Insurekcji Kościuszkowskiej, mogli zapoznać się ze zminimalizowaną reprodukcją słynnego dzieła Jana Styki i Wojciecha Kossaka pt. „Panorama Racławicka”, które pokazuje walkę naszych wojsk pod dowództwem Tadeusza Kościuszki – bohatera dwóch kontynentów, który wsławił się również podczas walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Wystawa przybliżyła także historię powstania Legionów Polskich we Włoszech oraz postać Jana Henryka Dąbrowskiego. Przy tej okazji uczniowie mogli posłuchać pięknych pieśni patriotycznych oraz poznać różnice pomiędzy oryginalną wersją „Mazurka Dąbrowskiego” Józefa Wybickiego, a obecnym hymnem narodowym.

Potem zwiedzający przebyli symboliczną drogę przez Powstanie Listopadowe i Powstanie Styczniowe, gdzie duży akcent położono na wiersz Władysława Bełzy „Kto ty jesteś”, nazywany Katechizmem polskiego dziecka.

Oczywiście nie mogło na wystawie zabraknąć tak wielkich postaci jak: Emilia Plater, Józef Haller, Roman Dmowski, Romuald Traugutt i oczywiście Józef Piłsudski, który 11 listopada 1918 roku, w dzień zawieszenia broni i końca I wojny światowej objął urząd Naczelnika Państwa.

Kuratorzy wystawy nie zapomnieli i o tych, którzy walczyli piórem. Obejrzeć zatem można było portrety: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza i oczywiście Fryderyka Chopina, który swoją walkę o wolną Polskę przelewał na papier nutowy.

Ogromną atrakcją patriotycznej galerii były przedmioty z tamtych lat, wśród których można było odnaleźć między innymi: bagnet z okresu I wojny światowej, stary modlitewnik, krzyż, serwetnik, kalendarz, wagę, garnki oraz zdjęcia, książeczkę wojskową, a także banknoty używane pod zaborami i pierwsze polskie pieniądze.

Statystyka odwiedzin: Dziś: 764, W tym miesiącu: 12217, Wszystkich: 413723