×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

100 lat Niepodległej Polski

Z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum uczestniczyli w czwartek poprzedzający nasze narodowe święto w uroczystym apelu. Uczniowie klas III gimnazjum wystąpili na tle odwołującej się do symboliki narodowej dekoracji, która  przypominała, że obchodzimy w tym roku już 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Scenariusz napisała p. Ewa Paul. Zaś dekoracja i przygotowanie hali były dziełem p. Izabeli Szymaniec, p. Małgorzaty Salamon-Haliniak oraz p. Joanny Cebuli.

Jako że w tym roku minęło dokładnie 100 lat od wybuchu I wojny światowej, którą, zanim wybuchła II wojna światowa, nazywano Wielką Wojną, narratorzy – Kalina i Julia z klasy III c – przypomnieli na wstępie o tej  rocznicy. Natomiast Zuzanna z klasy III c wcieliła się w rolę sprzedawcy gazet i wbiegając na scenę z plikiem prasy w ręku informowała o brzemiennych w skutki wydarzeniach lata 1914 roku, które komentowały Nicole i Alicja z klasy III c: najpierw o zamordowaniu w Sarajewie  następcy tronu Austro-Węgier arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żony Zofii; następnie o tym, jak owa „iskra na prochy” spowodowała, że uzbrojone w nowe rodzaje broni, rywalizujące ze sobą i skłócone państwa Europy w ciągu niespełna dwóch tygodni wypowiedziały sobie wojnę. 
Przedstawiono jej ogrom i cierpienia milionów ludzi; kolejni recytatorzy – Paulina z klasy III d i Maksymilian  z klasy III c – przypomnieli, że w roku wybuchu I wojny światowej Polski nie było na mapie od 119 lat i Polacy znaleźli się w szczególnie tragicznej sytuacji – przedstawiciele jednego narodu musieli walczyć przeciwko sobie jako poddani państw, które były w dwóch wrogich blokach militarnych.  
Iście dantejskie piekło wojny pozycyjnej w okopach przedstawiła Izabelaz klasy III d, zaś Kamil z klasy III c wyrecytował fragment wiersza poety angielskiego Owena o grozie ataku gazem bojowym. Ich koleżanki, Jennifer z klasy III c i Amelia z klasy III a powtórzyły słowa lorda Greya. Gdy wybuchła I wojna światowa, powiedział on: „Światłą gasną w całej Europie; nie zobaczymy ich zapalonych za naszego życia”; rozumiał przez to, że świat nie będzie już taki sam po wojnie, bez względu na to, kto ją wygra. Te niewesołe słowa niosły jednak nadzieję narodom, które sprzed 1914 rokiem znajdowały się pod władzą innych państw –  niosły im nadzieję na to, że odzyskają swoje państwo.
W takiej sytuacji byli Polacy. Narratorzy – Julia i Kalina – oraz Magdalena z klasy III d przedstawili  słuchaczom dzieje klęsk XIX-wiecznych powstań polskich i walkę Polaków o zachowanie tożsamości narodowej. Dopiero  zmienne koleje wojny ponownie wzbudziły w sercach Polaków nadzieję, że wielka wojna przyniesie im nie tylko zniszczenia i śmierć, ale również spełnienie ponad wiekowego marzenia, że Polska znowu będzie wolna. 
Kolejni występujący uczniowie – Oliwia z klasy III c, Natalia, Lucyna, Patrycja i Miriam z klasy III d – przypomnieli o polskich patriotach działających na rzecz odzyskania niepodległości – o I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego; uznanym za namiastkę polskiego rządu Komitecie Paryskim Romana Dmowskiego; o działalności politycznej na forum międzynarodowym wybitnego pianisty Ignacego Paderewskiego; o zmianie stosunku mocarstw do sprawy polskiej; o akcie 5 listopada i 13 punkcie orędzia prezydenta USA Wilsona, w których to dokumentach napisano, że powinno powstać niepodległe państwo polskie.    
Lucyna wyrecytowała fragmenty odezwy do żołnierzy Józefa Piłsudskiego: „Wybiła godzina rozstrzygająca. Polska przestała być niewolnicą 
i sama chce stanowić o swoim losie, sama chce budować swą przyszłość, rzucając na szalę wypadków własną siłę oręża. (...) Niech mi wolno będzie wam i sobie życzyć, by rozkaz mój następny w naszą rocznicę był odczytany wolnemu polskiemu żołnierzowi na wolnej polskiej ziemi.”
Natomiast jej koleżanki przedstawiły tak radosne dla Polaków wydarzenia jesieni 1918 roku – klęskę Niemiec i Austro-Węgier, zrzucanie 
z gmachów publicznych flag i czarne orły zaborców, zastępowanie ich biało-
-czerwonymi flagami i białymi orłami. Przypomniały też, że dzień 11 listopada 1918 roku, który uznaje się za początek odrodzenia niepodległej Polski, był również dniem, gdy rozejm w Compiégne zakończył I wojnę światową.
Zaś dopełnieniem recytacji były pieśni patriotyczne  z okresu I wojny światowej zagrane przez Dominikę z klasy III d oraz Dorotę, Klaudię i Wiktorię z klasy III a.  
Na zakończenie Michelle z klasy III d zadeklamowała fragment „Gawędy o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej. 
Apel był dla uczniów naszej szkoły nie tylko przypomnieniem o setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości, ale również lekcją historii, dotyczącą jakże ważnych – i brzemiennych w skutki – wydarzeń XIX i początków XX wieku.

Ewa Paul

 

 

Zdjęcia: Alina Kala, Mikołaj Zimny

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Krapkowicach
47-300 Krapkowice | ul. Szkolna 3 | tel. 77 44-60-395
Statystyka odwiedzin: Dziś: 253, W tym miesiącu: 5574, Wszystkich: 607842