×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Uwaga! Upały!

  Rozpoczął się czas, w którym mogą doskwierać nam niesamowite upały. Dla niektórych to pora ciężka do zniesienia, a już szczególnie mieszkańcy miast dotkliwie odczują wysoką temperaturę.

Stosowanie się do kilku wskazówek pozwoli łatwiej przetrwać wysokie temperatury.

upal_porady.jpeg

1. Pij dużo wody
Organizm człowieka chłodzi się wydzielając pot. Dlatego często trzeba uzupełniać jej poziom, aby nie doszło do odwodnienia. Powinny o tym pamiętać w szczególności dzieci i osoby starsze. Niedobór wody w skrajnych przypadkach może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

2. Nie wychodź na dwór w godzinach od 11 do 16.
Jeśli to możliwe ogranicz przebywanie na wolnym powietrzu w godzinach największego nasłonecznienia. Jeśli jednak musisz wyjść unikaj ekspozycji na słońce i wybieraj zacienione miejsca. Wybieraj takie godziny dnia na bieganie czy rower, kiedy słońce nie jest w zenicie a na podwórku jest więcej cienia.

2. Chroń ciało i skórę
Warto używać w tym celu wszelkich kremów, balsamów i olejków, które zawierają zarówno filtr UVA, jak i UVB, co pozwoli chronić skórę przed obydwoma rodzajami promieniowania. Lekceważenie tej zasady może doprowadzić nie tylko do poparzeń słonecznych, ale także do poważnych chorób skóry. Całkowitą ochronę naszego ciała dopełni odpowiednio dobrany strój. Ważne, aby w trakcie upałów unikać sztucznych materiałów i ciemnych kolorów ubrań. Wybierzmy więc lekkie, przewiewne, nieobcisłe stroje z naturalnych tkanin, takich jak: bawełna, len, jedwab. Pozwalają one oddychać skórze i dodatkowo zabezpieczą przed słońcem.

3. Wybieraj lekkostrawne posiłki
W letnie, upalne dni tempo przemiany materii spada, bo organizm nie musi wytwarzać tyle ciepła jak zimą, żeby się ogrzać. Często towarzyszy temu zmniejszenie łaknienia. Ale uwaga, nie oznacza to, że nie musimy nic jeść. Wręcz przeciwnie - warto sięgać po jedzenie nawet co trzy godziny, ale niech będą to małe porcje złożone przede wszystkim z owoców, warzyw, przetworów mlecznych i produktów zbożowych. Z pewnością powinniśmy ograniczyć spożycie tłustego mięsa, do którego strawienia organizm musi wytworzyć dużo energii, a zatem i ciepła.

4. Chłódź wodą ciało
Warto po powrocie z dworu w upalny dzień na początku chwilę się zrelaksować, a potem wejść pod prysznic stopniowo chłodząc ciało wodą.Jeśli gorące dni przyszło przeżywać nam w szkole, warto co pewien czas pod bieżącą wodą myć ręce, schładzać chłodną wodą kark i nadgarstki oraz twarz. W trakcie upałów dużo łatwiej o zakażenia pokarmowe. Bakterie je powodujące uwielbiają ciepło i pot, które stanowią dla nich świetną pożywkę do wzrostu i rozprzestrzeniania się. Dlatego w upał nie wolno zapominać o podstawowych zasadach higieny, których kluczowym elementem jest właśnie mycie rąk.

Żródła:
www.aptekapuls.pl, www.pogotowie.lublin.pl, www.czarnkow.pl

 

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Krapkowicach
47-300 Krapkowice | ul. Szkolna 3 | tel. 77 44-60-395
Statystyka odwiedzin: Dziś: 500, W tym miesiącu: 6763, Wszystkich: 590531