×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

99 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W czwartek 9 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel dla uczniów klas II i III gimnazjum oraz klas VII szkoły podstawowej, którego celem było uczczenie 99 już rocznicy Odzyskania Niepodległości. 
Był on krótką lekcją historii, w czasie której przypomniano uczniom najważniejsze wydarzenia, postacie i daty związane z rozbiorami Polski, powstaniami narodowymi, I wojną światową, a wreszcie z rokiem 1918.

Na tle biało-czerwonych dekoracji przygotowanych przez p. Joannę Cebulę – w szczególności wielkiego napisu z datą 11.11.1918 – wystąpili uczniowie i uczennice klas II c i II d, którzy wspominali ważne wydarzenia 
i recytowali urywki wierszy. Natomiast uczennice klas II a, II b i III e – Emilia, Dorota, Wiktoria, Magdalena i Julia – zagrały fragmenty pieśni patriotycznych, wśród których nie mogło zabraknąć najsławniejszej pieśni Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego „My, Pierwsza Brygada”. 

11listopada.jpeg

 Oliwia i Maksymilian z klasy II c powitali zgromadzonych na apelu, 
a potem Kalina i Julia z klasy II c zaczęły rozmawiać o słowach pieśni „O mój rozmarynie” i postawiły żartobliwe pytanie, co właściwie ma wspólnego... rozmaryn z pierwszą wojną światową i odzyskaniem niepodległości. 
 Ich dialog był wstępem do przypomnienia bardzo smutnych dat. Uczennice klasy II b Natalia, Lucyna i Paulina opowiedziały bowiem 
o rozbiorach Polski, a potem o tragicznych dziejach powstań, zaś Kacper z klasy II c wplótł w ich opowieść recytację fragmentów „Pana Tadeusza” i słów 
pieśni z okresu powstania styczniowego ”Bywaj dziewczę zdrowe”.
W okres pierwszej wojny światowej wprowadziły słuchaczy słowa kolejnej pieśni „Rozkwitały pąki białych róż”, pięknie deklamowane przez Patrycję i Magdalenę z klasy II b. Zaś Dominika, Miriam i Michelle z klasy II b przypomniały najważniejsze fakty związane z latami 1914 –1918, których zwieńczeniem były listopadowe dni 1918 roku, gdy po czteroletnich zmaganiach podpisano kończący I wojnę rozejm w  Compiégne, a zwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski zjawił się w Warszawie.
Leopold Staff napisał wtedy wiersz „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicę”.
 Jego fragmenty wyrecytował  Kamil z klasy II c. 

Ostatnie słowa wiersza przypominały o ogromnej radości Polaków  z odzyskania po 123 niewoli niepodległości: „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą! Lecz czymś największym, czym być można: Sobą!”

Apel przygotowały p. Ewa Paul, p. Mirosława Pawełko i p. Katarzyna Dziura.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Krapkowicach
47-300 Krapkowice | ul. Szkolna 3 | tel. 77 44-60-395
Statystyka odwiedzin: Dziś: 1503, W tym miesiącu: 3721, Wszystkich: 587489